Miechunka jest w Polsce mało znana – najbardziej kojarzymy jej ozdobne formy. Przywędrowała do nas z Peru, gdzie jest jednym z tradycyjnych owoców, pomagającym potomkom Inków przetrwanie w trudnym klimacie.
Miechunka Peruwiańska jadalna przez Inków nazwana była złotą jagodą. Nic dziwnego – malutki owoc miechunki jest skarbnicą witamin i składników mineralnych, m.in. witaminy A, C, a także tych z grupy B oraz wapnia i fosforu. W wielu miejscach na świecie miechunka nazywana jest physalis (od łacińskiej nazwy Physalis peruviana. Można spotkać także nazwę wiśnia peruwiańska lub rodzynek brazylijski. Obecnie miechunka jest uprawiana niemalże na całym świecie.

Inne rodzaje miechunki takie jak miechunka rozdęta i miechunka pomidorowa nie mają tylu wartości odżywczych jak miechunka peruwiańska.
Owoc miechunki jest wielkości pomidorka koktajlowego i ma barwę pomarańczowozłotą, ukryty jest w jasnobrązowej otoczce, przypominającej chiński lampion. To tak zwany mieszek i od tego ,,mieszka” pochodzi polska nazwa rośliny – miechunka. Czasem w naszych ogrodach także widzimy podobne lampioniki, czerwono-pomarańczowej barwy. Te miechunki, które spotykamy w naszych ogrodach, są najczęściej krewnymi Złotej Jagody Inków. Są jadalne, choć nie tak smaczne jak te z Peru.

Owoce miechunki odznaczają się delikatnym słodko-kwaśnym smakiem z nutą goryczki, który może przypominać smak agrestu, kiwi lub ananasa. Jeszcze innym osobom owoc miechunki w smaku przypomina połączenie pomidora i pomarańczy. Gdy są wysuszone są słodko -kwaśne i mogą być ulubionymi ,,cukierkami” dla tych, którzy lubią kwaśne landrynki.

Także fosfor i wapń znajdziemy w tych owocach. Jak podają niektóre źródła, w medycynie ludowej miechunka stosowana była jako środek przeciwzapalny i przeciwreumatyczny, a także moczopędny.


Wpis służy wyłącznie do celów informacyjnych i wyraża zdanie założycielki bloga, ale nigdy nie może zastąpić opinii lekarza lub pracownika służby zdrowia.
One thought on “Miechunka (physalis) – Złota Jagoda Inków”