Plastik miał być ułatwieniem, a stał się przyczyną kłopotów. Znacznych kłopotów. Naturoterapeuci mówią, że szkodliwy plastik może powodować zniewieściałość mężczyzn. Szczególnie zły jest bisfenol A – BPA.
Zdaniem wielu naturoterapeutów, prawie każdy plastik jest szkodliwy. Do tych miękkich dodaje się szkodliwe ftalany, a do twardych bisfenol A. Co gorsza BPA jest nie tylko w plastiku. Ryszarg Grzebyk doktor medycyny naturalnej z Kanady przestrzega przed braniem do ręki… paragonów. Ponad 70% z nich także zawiera bisfenol A. Aby zneutralizować BPA z jednego paragonu wątroba musi pracować przez 6 godzin. Innymi słowy – cztery paragony załatwiają zajęcie wątrobie na całą dobę.

Najwięcej bisfenolu A zawierają paragony ,,jeszcze ciepłe”. BPA jest też w banknotach…
Dlaczego bisfenol A szkodzi? Bo zawiera tak zwane ksenoestrogeny, które wpasowują się w naszym ciele w receptory estrogenów, ale ponieważ nie są estrogenami, to nie słuchają żadnych poleceń wydawanych przez mózg i cały układ nerwowy. U mężczyzn ksenoestrogeny odpowiadają za ich zniewieścienie, u kobiet mogą powodować nawet raka.
Amerykańska strona ewg.org czyli The Environmental Working Group zajmuje się wyszukiwaniem zagrożeń w żywności, kosmetykach oraz chemii użytkowej. EWG przestrzega, że BPA jest praktycznie wszędzie. Nie tylko w plastikach. BPA jest powszechny w puszkach z jedzeniem, a nawet może być w jedzeniu zapakowanym w słoiki lub szklane butelki z plastikowymi lub powlekanymi tworzywem nakrętkami.

Zdaniem The Environmental Working Group bisfenol A możemy znaleźć:
- w jedzeniu w puszkach
- w wieczkach szklanych słoików i butelek
- w opakowaniach z aerozolem (na przykład do bitej śmietany)
- w puszkach z napojami (chłodzącymi, piwem), a nawet
- w puszkach ze zmieloną lub ziarnistą kawą.
BPA jest wykrywane w moczu 93% ludzi!
Jak się bronić? Oto kilka wskazówek:
- przede wszystkim nie należy kupować jedzenia przetworzonego. Konserwy wymyślono ponad 200 lat temu dla wojska i może pora je odesłać do lamusa. Trzeba kupować świeże jedzenie i przyrządzać je samemu.
- unikajmy używania plastiku, zwłaszcza tego z oznaczeniem 3 lub 7 – sprawdź tutaj. Unikajmy też puszek. Szkło, porcelana jest lepsze!
- jeśli plastikowa butelka jest uszkodzona, choćby tylko rysą – nie używajmy jej. Pamiętajmy, ze butelki typu PET są jednorazowe, nie wolno ich myc w środku płynem do mycia naczyń, bo plastik wchodzi z nim w reakcję. Czy wobec tego plastik nie reaguje z wodą?
- nie wolno podgrzewać opakowań plastikowych. Ani w mikrofalówce, ani w żaden inny sposób – zresztą mikrofalówkę najlepiej wyrzucić.
BPA koniecznie powinny unikać dzieci i kobiety w ciąży. Tymczasem zdarza się, że BPA jest w zabawkach, w butelkach dla dzieci, dziecko lubi się bawić kolorowymi plastikami, które chętnie gryzie.

Szukajmy więc oznaczeń BPA free, ale… to wcale nie oznacza, ze plastik z takim oznakowaniem jest bezpieczny. Producenci opakowań często bowiem zastępują bisfenol A bisfenolem S, ale o tym już nie muszą informować. Pamiętajmy, że bisfenol A jest używany przede wszystkim przy produkcji tworzyw sztucznych -poliestrów, przede wszystkim poliwęglanów – wykorzystywanych w przemyśle optycznym i samochodowym, do produkcji sprzętu elektronicznego i sportowego, szyb, urządzeń medycznych oraz butelek i opakowań do żywności.

Prawie wszędzie tam, gdzie jest plastik jest i bisfenol A.
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów informacyjnych, czasami tylko poglądowych, i wyraża zdanie założycielki bloga, ale nigdy nie może zastąpić opinii lekarza lub pracownika służby zdrowia.
Zobacz też:
A co z przedmiotami typu pokrowiec telefonu klawiatura myszka itd…. zazwyczaj z tego co zauważyłem nie mają one oznaczenia od 0 do 7 tylko pustke w otoczeniu 3 strzałek tworzących trójkąt.
Świetne pytanie. Obiecuję poszukać na nie odpowiedzi jak jest z przedmiotami, które nie mają kontaktu z żywnością