Nie bierz paragonu! – Bisfenol A (BPA) jest wszędzie

bisfenol A jest nawet w paragonach!

Plastik miał być ułatwieniem, a stał się przyczyną kłopotów. Znacznych kłopotów. Naturoterapeuci mówią, że szkodliwy plastik może powodować zniewieściałość mężczyzn. Szczególnie zły jest bisfenol A – BPA.

Zdaniem wielu naturoterapeutów, prawie każdy plastik jest szkodliwy. Do tych miękkich dodaje się szkodliwe ftalany, a do twardych bisfenol A. Co gorsza BPA jest nie tylko w plastiku. Ryszarg Grzebyk doktor medycyny naturalnej z Kanady przestrzega przed braniem do ręki… paragonów. Ponad 70% z nich także zawiera bisfenol A. Aby zneutralizować BPA z jednego paragonu wątroba musi pracować przez 6 godzin. Innymi słowy – cztery paragony załatwiają zajęcie wątrobie na całą dobę.

Zneutralizowanie paragonu to około 6 godzin pracy naszej wątroby

Najwięcej bisfenolu A zawierają paragony ,,jeszcze ciepłe”. BPA jest też w banknotach…

Dlaczego bisfenol A szkodzi? Bo zawiera tak zwane ksenoestrogeny, które wpasowują się w naszym ciele w receptory estrogenów, ale ponieważ nie są estrogenami, to nie słuchają żadnych poleceń wydawanych przez mózg i cały układ nerwowy. U mężczyzn ksenoestrogeny odpowiadają za ich zniewieścienie, u kobiet mogą powodować nawet raka.

Amerykańska strona ewg.org czyli The Environmental Working Group zajmuje się wyszukiwaniem zagrożeń w żywności, kosmetykach oraz chemii użytkowej. EWG przestrzega, że BPA jest praktycznie wszędzie. Nie tylko w plastikach. BPA jest powszechny w puszkach z jedzeniem, a nawet może być w jedzeniu zapakowanym  w słoiki lub szklane butelki z plastikowymi lub powlekanymi tworzywem nakrętkami.

Z jedzeniem z puszek spożywany też bisfenol A

Zdaniem The Environmental Working Group bisfenol A możemy znaleźć:

  • w jedzeniu w puszkach
  • w wieczkach szklanych słoików i butelek
  • w opakowaniach z aerozolem (na przykład do bitej śmietany)
  • w puszkach z napojami (chłodzącymi, piwem), a nawet
  • w puszkach ze zmieloną lub ziarnistą kawą.

BPA jest wykrywane w moczu 93% ludzi!

Jak się bronić? Oto kilka wskazówek:

  • przede wszystkim nie należy kupować jedzenia przetworzonego. Konserwy wymyślono ponad 200 lat temu dla wojska i może pora je odesłać do lamusa. Trzeba kupować świeże jedzenie i przyrządzać je samemu.
  • unikajmy używania plastiku, zwłaszcza tego z oznaczeniem 3 lub 7 – sprawdź tutaj. Unikajmy też puszek. Szkło, porcelana jest lepsze!
  • jeśli plastikowa butelka jest uszkodzona, choćby tylko rysą  – nie używajmy jej. Pamiętajmy, ze butelki typu PET są jednorazowe, nie wolno ich myc w środku płynem do mycia naczyń, bo plastik wchodzi z nim w reakcję. Czy wobec tego plastik nie reaguje z wodą?
  • nie wolno podgrzewać opakowań plastikowych. Ani w mikrofalówce, ani w żaden inny sposób – zresztą mikrofalówkę najlepiej wyrzucić.

BPA koniecznie powinny unikać dzieci i kobiety w ciąży.  Tymczasem zdarza się, że BPA jest w zabawkach, w butelkach dla dzieci, dziecko lubi się bawić kolorowymi plastikami, które chętnie gryzie.

Pyszny napój… – najczęściej też z BPA

Szukajmy więc oznaczeń BPA free, ale… to wcale nie oznacza, ze plastik z takim oznakowaniem jest bezpieczny. Producenci opakowań często bowiem zastępują bisfenol A bisfenolem S, ale o tym już nie muszą informować. Pamiętajmy, że bisfenol A jest używany przede wszystkim przy produkcji tworzyw sztucznych -poliestrów, przede wszystkim poliwęglanów – wykorzystywanych w przemyśle optycznym i samochodowym, do produkcji sprzętu elektronicznego i sportowego, szyb, urządzeń medycznych oraz butelek i opakowań do żywności.

Szukajmy oznaczeń BPA free – ale jeśli do produkcji opakowania nie został użyty bisfenol A, to mógł być dodany bisfenol S. Tej informacji ju.ż nie znajdziemy…

Prawie wszędzie tam, gdzie jest plastik jest i bisfenol A.


Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów informacyjnych, czasami tylko poglądowych, i wyraża zdanie założycielki bloga, ale nigdy nie może zastąpić opinii lekarza lub pracownika służby zdrowia.

Zobacz też:

Dlaczego plastik jest szkodliwy?

2 thoughts on “Nie bierz paragonu! – Bisfenol A (BPA) jest wszędzie

  1. A co z przedmiotami typu pokrowiec telefonu klawiatura myszka itd…. zazwyczaj z tego co zauważyłem nie mają one oznaczenia od 0 do 7 tylko pustke w otoczeniu 3 strzałek tworzących trójkąt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *