Dlaczego plastik jest szkodliwy?

Plastik jest wszędzie

Czy potrafimy wyobrazić sobie świat bez plastiku? Chyba już nie. A jednak ja taki świat pamiętam. Plastik był rzadkością i wszyscy marzyli o tym, by nosić kolorowe plastikowe reklamówki.

Było to jakieś 40 lat temu.

W sklepach zero torebek foliowych – tylko papier. Jeśli torebka to tylko szara, ze zgrzebnego papieru… Nuda. Zgrzebny świat. W papier pakowano wszystko: chleb, kiełbasę (normy jej produkcji były o wiele bardziej rygorystyczne niż obecnie) i nawet ogórki kiszone. Napoje wyłącznie były wtedy sprzedawane w butelkach szklanych. Zarówno mleko, jak i trudna do upolowanie ,,Grodziska”… I komu to przeszkadzało?

Bo choć świat wydawał się szary jak papier pakowy, to jednak w tym świecie rak zjadający człowieka w 3 miesiące praktycznie nie istniał. A teraz, gdy wszystko wokół nas jest plastikowe, rak zbiera potężne żniwo.

Czy jednak nie jest to zbyt daleko idące uproszczenie? Wielu naturoterapeutów, między innymi Ryszard Grzebyk, Polak praktykujący w Kanadzie, uważa, że wszechogarniająca inwazja plastiku odbija się na naszym zdrowiu. Plastik jest wszędzie. Na dodatek ten, w który pakowana jest żywność, bardzo często jest dla nas niewiadomego pochodzenia – a nawet jak wiadomego to i tak jest niezdrowy.

Oznaczenia plastików. Co znaczą te symbole?

A co na ten temat myśli Jerzy Zięba:

Opakowania plastikowe generalnie dzielą się na 7 grup i są specjalnie oznakowane – w każdym razie powinny być. Oznakowanie jest podobne, natomiast w środku trójkąta ze strzałek umieszczona jest cyfra od 1 do 7. Co te cyfry oznaczają?

1 – PET lub PETE opakowanie typu PET. Nie należy używać go ponownie. Eksperci od naturoterapii ostrzegają jednak, że opakowania PET mogą być źródłem tzw. ksenoestrogenów – związków chemicznych, które potrafią wpływać na nasz układ hormonalny

2 – HDPE – polieten lub polietylen o wysokiej gęstości – jedno z bezpieczniejszych opakowań

3 – PCV lub PVC lub V  czyli Polichlorek winylu. Wydziela niebezpieczne toksyny. Nie wolno takiego opakowania podgrzewać, a najlepiej unikać nie tylko opakowań z PCV, ale także innych produktów z polichlorkiem winylu.

4 – PELD lub LDPE – polieten lub polietylen o niskiej gęstości – w miarę bezpieczne, więc można używać w ostateczności. Ale lepiej poszukać bezpieczniejszych opakowań

5 – PP czyli propylen – najbezpieczniejszy!!! Choć i tu są wątpliwości, bo są badania mówiące, że może wpływać na układ nerwowy…

6 – PS czyli polistyren – to dobrze nam znany styropian. Znamy tacki styropianowe, na których sprzedawana jest żywność? Znamy. A nie powinniśmy znać, bo polistyren wydziela toksyny

7 – OTHER lub INNE – cokolwiek mamy w takim opakowaniu absolutnie nie powinniśmy ich używać drugi raz.

Wszystko jasne? A jednak nie do końca. Po pozostaje pytanie, dlaczego jedna z użyła do wyprodukowania swoich butelek – bidonów wielokrotnego użytku (z filtrem węglowym) plastiku nr 1. Pytań jest zresztą znacznie więcej, bo opakowanie foliowe produktów żywnościowych najczęściej nie mają żadnych oznaczeń – brawa dla tych producentów, którzy czasem jednak to robią. Ale tylko czasem.

Opakowanie sałatki: plastik jak w butelkach PET, do tego coś ze styropianu. Symbol 21 PAP oznacza tekturę – na niej nadrukowano skład i oznaczenia

Ryszard Grzebyk przestrzega, ze nawet organiczna żywność pakowana w plastik traci swoje właściwości prozdrowotne. Wiele szkodliwych chemikaliów przenika swobodnie z plastiku do na przykład zafoliowanych na sztywno ogórków. Nawet gdy sami sięgamy po owoce czy warzywa ze straganu, najczęściej nie pytamy z czego zrobiona jest torebka, do której wkładamy jedzenie.

Czy te ogórki nadal zachowały cokolwiek ze swego BIO?

To dopiero początek tematu. Pod każdym z rodzajów plastiku kryją się niebezpieczne związki, a do tego dochodzą jeszcze takie sprawy jak BPA (bisfenol A – często zastępowany bisfenolem S), ksenoestrogeny, ftalany – odpowiedzialne za to, że mężczyźni są mniej męscy i wiele, wiele innych związków, które mamy w naszych organizmach. Każdy z nich zasługuje na to, by poświęcić mu osobny artykuł.

A tu 7 – inne. Amarantus BIO, ale plastik zupełnie z innej bajki

Jednak nawet jeśli będziemy wiedzieć wszystko, to czy zrezygnujemy z plastiku? Nawet, gdybyśmy chcieli, to pozostaje pytanie: jak to zrobić?


Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów informacyjnych i wyraża zdanie założycielki bloga, ale nigdy nie może zastąpić opinii lekarza lub pracownika służby zdrowia.

One thought on “Dlaczego plastik jest szkodliwy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *