Co powoduje nieprzyjemny zapach? Jak się go pozbyć?

Co powoduje nieprzyjemny zapach? Jak się go pozbyć?

Silny lub nieprzyjemny zapach ciała jest kłopotliwym problemem, który dotyka wiele osób i jest drażliwym tematem. Chociaż dezodoranty chemiczne i sztuczne perfumy mogą pomóc w tymczasowym kontrolowaniu zapachu ciała, nie zwalczają przyczyny.

Istnieje kilka naturalnych środków zaradczych, które mogą pomóc w leczeniu niepożądanego zapachu ciała.

Co powoduje, że ciało wydziela zapachy?
Ciało ludzkie ma wiele systemów, które stale pracują, a odpadowe produkty uboczne są po prostu częścią tego procesu. Nasza skóra wykorzystywana jest w celu wydalenia odpadów, a komórki w organizmie ciągle się ,,wymieniają” na nowe. Gdy karmimy organizm – muszą być i odpady. Przykry zapach pojawia się często, gdy utrzymujemy niewłaściwą higienę.

U kobiet, miesiączka i stres często dramatycznie zwiększają zapach ciała. Rozwój w organizmie drożdży, takich jak candida, może powodować zapach piwa, ponieważ drożdże mogą szybko przekształcić cukier w alkohol w organizmie. Badania lekarskie przeprowadzone w Imperial College w Londynie wykazały, że niektórzy ludzie o intensywnym zapachu ciała mają “nierównowagę” bakterii. Mieszanki bogate w karnitynę aminokwasową (znajdujące się w wołowinie i wieprzowinie) zostawiają pozostałości w jelitach, które muszą być rozłożone przez naturalną florę trawienną. Specyficzne enzymy znane jako monooksygenazy flawiny niszczą niepotrzebne resztki do stanu  by bez zapachu gotowe były do wydalania. Jeśli flora trawienna jest w złym stanie – może pojawić się nieprzyjemny zapach potu.

Jeśłi flora trawienna jest w złym stanie, ciało może wydzielać nieprzyjemne zapachy

Ważną funkcją gruczołów potowych w pachach jest wydzielanie toksyn z organizmu. Dlatego pocenie jest ważną częścią utrzymania optymalnego zdrowia fizycznego. Musisz dać organizmowi szansę pozbycia się różnych toksyn poprzez różne procesy metaboliczne, takie jak: oddawanie moczu i kału, wydalanie dwutlenku węgla i innych toksyn przez płuca, i, oczywiście, eliminowanie toksyn przez skórę. Skóra  jest największym organem twojego ciała. Niebezpieczne może być używanie antyperspirantów, ponieważ blokują one pory i nie pozwalają na usunięcie toksyn z ciała

Jak sobie pomóc?

Używaj naturalnych dezodorantów bez aluminium
Ziołowe i krystaliczne dezodoranty są sprzedawane jako “naturalne” i skutecznie kontrolują zapach ciała. Szczególnie popularne są krystaliczne dezodoranty sformułowane z ałunu amonowego. Naukowcy z Argonne National Laboratory przestrzegają, że nie ma żadnych przepisów rządowych ani zasad dotyczących używania słowa “naturalny”, co oznacza, że wszystkie produkty mogą być oznaczone jako “naturalne”. Jeśli chcesz uniknąć określonej substancji chemicznej lub składnika, sprawdź listę składników dezodorantu, aby upewnić się, że tej substancji nie ma na liście. Produkty ekologiczne są zazwyczaj najlepszym wyborem.

Wiele dezodorantów i antyperspirantów jest wykonanych z aluminium w celu powstrzymania wydzielania potu, ale aluminium jest podejrzewany o gromadzenie się w układzie nerwowym i ostatecznie przyczynia się do zaburzeń układu nerwowego, takich jak choroba Alzheimera. Pamiętaj, że Twoje pachy mają ważną funkcję zdrowotną w pozbywaniu się toksyn, dlatego ważne jest, aby były one otwarte i by pot mógł się wydzielać.

Dodaj więcej chlorofilu do swojego pożywienia

Myj się regularnie
Kąpiel co najmniej raz dziennie może pomóc ograniczyć populację bakterii na skórze, które są źródłem większości przykrych zapachów ciała. Podczas mycia należy skupiać się na tradycyjnie kłopotliwych obszarach, takich jak stopy i pachy. Trzeba też dobrze osuszyć ciało po umyciu, ponieważ bakterie najlepiej rosną na wilgotnej skórze.

Spryskaj pachy… octem!
Ocet jest naturalnym środkiem antyseptycznym i może zabijać bakterie i grzyby na powierzchni skóry. Użyj octu bialego lub jabłkowego na najtrudniejszych częściach ciała, a następnie wytrzyj je do sucha. Takie działanie może pomóc w wyeliminowaniu brzydkich zapachów.

Zażywaj zielone suplementy
Dodawaj trawę pszeniczną lub chlorofil do codziennej diety. Takie suplementy działają jak naturalni dezodoranty i mogą pomóc ci zmniejszyć przykry zapach – tak radzi Columbia University of Health Services.

Noś ubrania wykonane z naturalnych włókien
Klinika Mayo zaleca noszenie ubrań z włókien naturalnych: z jedwabiu, lnu lub bawełny (uwaga: większa cześć obecnie produkowanej bawełny to bawełna GMO). Przedstawiciele kliniki twierdzą, że takie tkaniny pozwalają na lepsze oddychanie ciała i przepływ powietrza na powierzchni skóry, co z kolei pomaga utrzymać skórę w czystości i suchości.

Korzystaj z naturalnych olejków
Przetrzyj pachę i inne nieprzyjemnie pachnące częsci ciała z olejkiem z drzewa herbacianego lub olejkiem z oczaru. Pierwszy z nich jest naturalnym środkiem antyseptycznym, a drugi modyfikuje pH skóry, powodując niepożądane działanie na bakterie – radzą naukowcy z Columbia University of Health Services.

Olejek z oczaru może zapobiec nieprzyjemnym zapachom

Zmień dietę
Jedzenie niektórych artykułów spożywczych i przypraw może powodować powstawanie nieprzyjemnych zapachów po ich spożyciu. Zgodnie z Kliniką Mayo, dotyczy to cebuli i czosnku oraz napojów kofeinowych. Zmiana diety i rezygnacja z tych składników może poprawić ogólny zapach ciała.

Zrób detoks
Kiedy zapach ciała wskazuje na problem wewnętrzny, dobrym rozwiązaniem jest detoksykacja. Istnieją różne procedury oczyszczania i każdy sam powinien wybrać najlepsze dla siebie. Regularne wizyty w saunie na podczerwień są również prowadzą do usuwania toksycznych zanieczyszczeń przez skórę.

Sprawdź zdrowie swoich jelit
Warto regularnie jeść żywność probiotyczną, gdyż pomoże to zwiększyć jakość flory jelitowej. Korzystanie z enzymów trawiennych w posiłkach może również przynieść korzyści. Ocet jabłkowy może być również skuteczny w wspomaganiu trawienia.

źródło : TU

PS. Od kiedy spożywam dziennie około łyżeczki chlorelli i polubiłam zielone koktajle warzywne mój naturalny zapach zmienił się na tyle, że jest dla innych praktycznie niewyczuwalny. Oliwka magnezowa jest też sprawdzonym przeze mnie skutecznym dezodorantem, a dodatkowo wspaniale uzupełnia poziom magnezu w organizmie. Te dwa naturalne sposoby mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim. Wypróbowane – działają!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *